Predmetová komisia slovenského jazyka a literatúry

Predseda komisie  Mgr. Ľ. Šelepáková
Členovia komisie PaedDr. M. Viteková
Mgr. D. Valová
Mgr. M. Klimentová
Mgr. A. Ochránková

Súťaž o najzaujímavejšie podujatie k Medzinárodnému dňu školských knižníc

Dňa 21. septembra 2010 vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave 6. ročník „Súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc 25. októbra 2010 na tému Rozmanitosť, náročnosť, pružnosť: Školské knižnice majú všetko – zorganizovanie najzaujímavejšieho vyučovacieho dňa.

Podmienkou súťaže bolo, aby školská knižnica zorganizovala podujatie k Medzinárodnému dňu školských knižníc na tému Rozmanitosť, náročnosť,

pružnosť: Školské knižnice majú všetko – zorganizovanie najzaujímavejšieho

vyučovacieho dňa práve 25. októbra 2010. Stručný popis svojho podujatia mala zaslať poštou najneskoršie do 3. novembra 2010 na adresu Slovenskej pedagogickej knižnice, Hálova 6, 851 01 Bratislava 5, spolu s povinnými údajmi (názov a sídlo školy, meno školského knihovníka, počet účastníkov, hodnotenie podujatia vedením školy a zvlášť žiakmi školy, 4 – 6 fotografií z priebehu podujatia).

V našej školskej knižnici sme zorganizovali toto podujatie pre žiakov 5. a 6. ročníka s názvom Čítanie – otvorené dvere do zázračného sveta okolo i v nás.
V celoslovenskej súťaži sme sa umiestnili na 13. mieste.

Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

Vyhlasovateľom OSJL je Ministerstvo školstva Slovenskej republiky.

OSJL je jednou z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov základných a stredných škôl, je organizovaná ako postupová súťaž, ktorá je vyhlasovaná každoročne.

Jej cieľom je:
– prehlbovať, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných

a stredných škôl
v slovenskom jazyku,
– rozširovať záujem žiakov o sebavzdelávanie a samostatnú tvorivú činnosť,
– zvyšovať záujem o slovenský jazyk a literatúru,
– zvyšovať záujem o štúdium slovenského jazyka na vysokých školách,
– umožňovať porovnanie vedomostí a zručností žiakov v rámci regiónov a na celoštátnej úrovni,
– prispievať k účelnému využívaniu voľného času žiakov ZŠ a SŠ.

OSJL sa zúčastňujú žiaci základných aj stredných škôl v nasledovných kategóriách:
kategória C – žiaci 8. a 9. ročníka základných škôl, žiaci 3. a 4. ročníka osemročných
gymnázií,
kategória B – žiaci 1. a 2. ročníka stredných škôl, žiaci 5. a 6. ročníka osemročných gymnázií,
kategória A – žiaci 3. a 4. ročníka stredných škôl (prípadne 5. ročníka), žiaci 7. a 8. ročníka
osemročných gymnázií.

OSJL sa uskutočňuje v postupových kolách:
a) školské kolá – zúčastňujú sa ich súťažiaci kategórií A, B, C, ktorí v škole prejavia o súťaž záujem,
b) obvodné kolá – zúčastňujú sa ich súťažiaci kategórie C – víťazi školských kôl,
c) krajské kolá – zúčastňujú sa ich súťažiaci kategórie A a B – víťazi školských kôl a súťažiaci kategórie C – víťazi obvodných kôl,
d) celoštátne kolo – zúčastňujú sa na ňom súťažiaci kategórií A, B, C, ktorí sa umiestnili v krajských kolách na prvom a druhom mieste.

OSJL je postupová súťaž. Podmienkou postupu do vyššieho kola je absolvovanie nižšieho kola a umiestnenie sa na 1. mieste. V prípade odôvodnenej neúčasti víťaza (závažné zdravotné alebo rodinné dôvody) postupuje do vyššieho kola náhradník – súťažiaci, ktorý sa umiestnil na 2. mieste v príslušnej kategórii. Nahradenie súťažiaceho je možné uskutočniť najneskôr tri pracovné dni pred termínom konania príslušného kola súťaže po dohovore s organizátorom.

Školské kolo olympiády v slovenskom jazyku a literatúre

Uskutočnilo sa dňa 5.11.2010.

Súťažiaci:

Karin Mičová, IX.C